CMP CG-200A174
*Product images are for illustrative purposes only and may differ from the actual product.
CMP CG-200A174 Cord Grip
Part #: CG-200A174
CG Cord Grip. Wet, dry, ordinary or hazardous location cable gland.
Please select all above options before adding to cart.
Across Corners ‘D’ Max 2.81"
Across Flats ‘D’ Max 2.56"
Cable Range ‘A’ Max 1.74"
Cable Range ‘A’ Min 1.43"
Category CMP, Fittings & Accessories | Cable Glands, Connectors & More | OmniCable
CMP Sku CG-200A174
Entry Thread ‘C’ NPT 2”
In Stock Yes
Manufacturer CMP
Material Aluminum
Minimum Thread Length 'E' 0.76"
Nominal Assembly Length 'B' 1.57"